Гений есть терпение мысли, сосредоточенной в известном направлении © Исаак Ньютон

To James Terry

Тексты на Английском Языке

Модераторы: Администратор Борис, ирина мария

To James Terry

Сообщение ирина мария » 18 ноя 2015, 16:58

James Terry
Здравствуйте, мои дорогие, я видел ваш профиль, и я был привлечен. Я Джеймс Л. Терри, я работаю на миссии по поддержанию мира под эгидой Организации Объединенных Наций. Вы в браке или одиноки? Я верю в второй шанс в жизни, и я буду рад прочитать от вас как можно скорее

Irina:
Мне Вас сам бог послал, James?
I am working for an Idea for a peace.
Should i come to your site (google-page) for talking?

I'm devorced, but i do not think about another chance. I saw your picture and you say - you are working for UN. I consider this as a great chance. There is an Idea how to get a peace all around the world, not to kill each other. This is the Idea of the Philosophy, which i decoded from it, with an instruments, which i found 15 years ago. Since that time i figured out the Idea of the Ideal Governing for a peace and prosperity, and for a longer life-time.

пн, 23:29
James Terry
Здравствуйте, мои дорогие Ирина Мария Расторгуева, спасибо за ваше любезное реагировать. Я 58 лет, я в настоящее время на миссии по поддержанию мира Организации Объединенных Наций под здесь, в Сирии. Я был в поисках женихов, и я был привлечен к вашему профилю, и я убежден, что вы и я можем сделать хорошие отношения. Я с нетерпением жду, чтобы иметь реальный разговор с вами

James Terry • вт, 0:57
James Terry
Здравствуйте, мои дорогие, Как вы сегодня, и как был ваш последний вечер, я надеюсь, что вы в добром здравии

James Terry • вт, 12:24

Irina:
Спасибо, Джеймс!
Сегодня я разместила вот этот текст, для всех людей планеты. Не могли бы Вы поддержать идею под звук часов в новый год в течение 1 минуты подумать о мире и Порядке на планете. Точнее, о Порядке, как его понимает Философия. Правда, в ней сплошь загадками всё написано, но зато моя Буквология раскодировала эти загадки, начиная с т.н. философского камня.

Мне бы хотелось с Вами поделиться знанием. И вы бы сначала удивились, что ключом разгадки стал Русский язык, но без ангельского (английского - немецкого -) эту башню (вавилонскую) было бы не собрать. Посылаю Вам текст. Сначала по-русски. Потом постараюсь по-английски, а Вы, прошу, поправьте если что не так. Спасибо.

Предложение к каждому разумному человеку на планете.
Под бой курантов.

Если мы хотим мира и процветания, долголетия и снова мира и покоя в душе, давайте сделаем это:
под бой курантов пожелаем, чтобы в нашу жизнь вошёл Порядок, и вошел он на уровне закона.
Если кто ещё не в курсе, что это за Порядок с уровня закона, - Идея Идеального государства, записанная в Конституции, - пусть просто пожелает этого, себе и своей семье, своему государству и планете.
Главное, что Намерение, как невидимый рубильник, запустит Порядок в Систему. Порядок начинается с правильного счёта Времени и такой же системы координат, и это - порядочный "фундамент" мироздания.

Читать на ВЖ, гугле, фэйсбуке или на моем сайте - везде: текст Другая Мера или Людмила Гурченко снова просит 5 минут под бой курантов.
Если у нас получится 1 минуту в унисон подумать о Порядке на планете - мы спасены. Это ведь не на фронт идти, не в горящем самолете молиться, и не бюджет растаскивать на мчс-ные дела. Просто вместе подумать.
Это - приглашение на Медитацию за мир и Порядок. Точнее, просто за введение в Систему Порядка, мир - это следствие, по мере того, как Хаос будет вытеснен Порядком.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100006564281597
https://plus.google.com/u/0/b/100087330 ... 7478/posts
viewtopic.php?f=34&t=1145
http://freejojo.com/user/Horohordina+Irina+Maria/news/
http://horohordina.wmsite.ru/

I wonder, if you have ever seen a russian moovie "Карнавальная ночь": a comedy for 5 minutes for 0-point on New Year (1956). It seems, 2016 is going to gather people, for them to think about ... Time. And about how a Time's counting influence everything in our life, in all areas of it.

That is a very important matter, first for the peace on the whole planet, for 5 minutes, even if for 1 min before New Year comes. Invitation to meditation, for peace and ... Order. For the Order, comming out of the Law (Constitution), which only can bring a peace and prosperity.

Of course, i know, that 31/12 - 01/01 is a wrong date for a new year's starting. The right date is 22 - 23 of March. The Nature says it would be a correct date for start counting 12 monthes of the Sun, and? from 2002/2003-rd year - starting counting as well the Moon's circles, and even for 13 monthes x 29,5 = 384a days + nights.It woild be synchron to 384 t.km from the Moon to the Earth.

The lenght of the Sun's circles, big and smal ones, are different, in the same way of thinking: there is a lot of alogismes, just in opposite of healthy mind: no Rhythmes of the Sun on our watches, which does have the Sun, but doesnot - the counting of it. Also those starting is unhealthy: at midningt starts ... the Day? Do we really believe we trust in God? Or in "the word of the god"? What may bring us unrighty and full of mistakes ГОД? The first word of the God (Year in russian) - Calendar and Watche's Rhythmes, Sun+Moon. No rhythmes in a Calendar - no healthy people. No rthytmes - yeas to Chaos. In all spheras of the life, including religions and economy.

I am gathering voices of the planet's people, who want to live in peace. But - without the Chaos, in which we are always inside, we producing it, we are a product of it. We are a GOD, we are - the product of wrong Circles of the Год. The first Ghosts of God, - in translation to Russian, - ГОСТы, - Standarts of the Time, including Calendar and Watches.
Do you want to join us at the meditation on the very fierst Minute of the New Year, still after the wrong Calender. But on the wave of the Joy and hope-happiness of the all people on the world? We should deside at what time it will be: First minute in every Hour's area (часовой пояс), or at the a special time. Or - both and every new landing of the Time.
:))
ирина мария

Re: To James Terry

Сообщение ирина мария » 18 ноя 2015, 18:23

Предложение к каждому разумному человеку на планете.

Invitation to a meditation for an Order on the planet.

Order, coming from the Constitution, considering the right Time's counting at Calendar and Watches, and considering the right coordinating nets of the planet's map.
The only law, which can bring peace and prosperity on our planet and in every life.

This is, actually, the idea of the Philosophy, - the Philosophic stone, named in another way as Idea of the Right (ideal or perfect) society, governing from the ... Time and it's Rhythm. There is no, in our Calendar, till now, the Rhythm. There are a lot of mistakes in Time-circles' s counting, so then our Space is created by ... Chaos.
And, so far we do understand how simple and common, all-around-the-world, our problem is, we can see how easier the recovering way is: just some new, but basic, ... words. Do we still trust in "the word was at the very begin"? The time has it's words - standards and numbers.

Je suis ... the Time, which create my life, and i creating the time too, - by repeating it, multiplying it every hour - minute - second of my life, by words or by mind, but that is the Time-counting, which is, actually, a Dragon.

Do we want a peace and safety of lifes for us and our children?
Just let us do, at the same time, the praying - meditation for the Order, which will come from our Government's to us.
Your country's Governeiur is too busy to pay attention for such simple things, which bring, otherwise, - during ages! - an u-rhythm and mistakes, - chaos to every land and every life, in every aspects of a common story, including economy and health.

Are you still agree your Government takes care of things, produced by chaos, which you, - with a few articles in words and numbers, may change to Order?
If no, do as we are doing:
pray and give out your wish to live just in Order, which the Philosophy names a Basement of the Universe and an ideal Governing. Or: the only IG, we are not going to fight.
At what time?
At the very first minutes of the New Year, when your people with you and you are happy and full of hopes.
Do we want for us to live in peace and prosperity? Then, let us pray for the Right Basement of the Universe together.

Order, come, into every life, every family, every country and our common planet!

The Order, made by right Time and right Space's coordinations, is acting as a Hammer (learn Philosophy by Manly Holl, Encyclopedia), to every cell. It is going to transform the whole negative energy, made by chaos, to the positive one. Including the IGil-problems.
The very first "hammer" on out way to the Order will be the Watches at 24:00 - 00-01 o'clock!
ирина мария

Вернуться в INGLISH